Elewacje drewniane

Elewacje drewniane są dzisiaj coraz bardziej popularne. Ich największa zaleta to naturalność i wygoda. Całe ściany pokryte deską elewacyjną nie są już symbolem rustykalnego stylu znanego z wiejskich krajobrazów. Drewniane elewacje to przede wszystkim elegancka i prestiżowa wizytówka najdroższych budynków w centrach miast i modnych dzielnic podmiejskich. 

Podczas wybierania drewna na elewację należy wziąć pod uwagę w szczególności: odporność na degradację spowodowaną warunkami atmosferycznymi, stabilność wymiarową (drewno nie rozszerza się i nie kurczy pod wpływem wilgoci) oraz właściwości termoizolacyjne.

Najczęściej stosowany typ elewacji to deski strugane bądź profilowe. Ze względu na niebezpieczeństwo uskoku zaleca się zazwyczaj szerokość 12,0-14,5 cm. Grubość wynosi od 15 do 24 mm. Standardowa długość desek to 3,0 m, 4,2 m, 4,5 m i 5,1 m.

Drewno jest żywym materiałem, który zmienia kolor i strukturę powierzchni na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych. Naturalny odcień świeżego drewna przy zamontowaniu na zewnątrz nigdy nie jest trwały, bez względu na to, jaki gatunek drewna został zastosowany. Drewno, które jest stosowane na zewnątrz narażone jest na skrajne warunki klimatyczne w skutek czego dochodzi do zszarzenia desek. Za przebarwienia mające wygląd zszarzenia odpowiada lignina w drewnie, która jest jej głównym składnikiem. Jednakże istotne jest to, iż takie zmiany powierzchniowe nie mają wpływu na wytrzymałość drewna.